Az Omega története
SacRich 2006.06.27. 10:33
1960
A budapesti József Attila Gimnázium egypár tanulója alapit egy zenekart.
1959-ben A budapesti József Attila Gimnázium egypár tanulója alapit egy zenekart. Sorsolással döntik el, ki milyen hangszert tanuljon. Többek között: :
Kóbor János - ének és gitár. Kovacsics András - gitár Laux József - dob Varsányi István -basszusgitár
Körülbelül ezzel egyidőben a budapesti Petőfi Sándor gimnáziumban is alakul egy zenekar. Köztük :
Benkő László - zongora Láng Péter - szaxofon Künsztler Tamás - dob
1962
Első "hivatalos" fellépés
1962. 09. 23. Első "hivatalos" fellépés, mint "Omega" amelyik a két iskolás-zenekarból alakult :
Benkő László - orgona és furulya Kóbor János - ének és gitár Kovacsics András - gitár Varsányi István - bassgitár Láng Péter - saxophon Künsztler Tamás - dob
Az első fellépés a műegyetem klubjában Budapesten. Az Omega nevet nem az együttes találta ki, hanem egy szervező. A zenekar egy plakátról tudja meg a saját nevét, ez az első koncert, ahol pénzt kapnak érte.
Egypár hónap múlva Laux József visszatér Küszter Tamás helyére dobosnak.
A lányduóból "Gézengúz" jön a Televízióban már fellépett Koncz Zsuzsa énekesnő.
1963
Koncz Zsuzsa az Illéshez "igazol át."
Koncz Zsuzsa az Illéshez "igazol át." Láng Péter is kiválik helyettük jönnek :
Harmath László - bassgitát és saxofon Wittek Mari - ének
Hogy tovább játszhassanak kell nekik egy engedély az OSZK-tól. Ebben nagy segítséget nyújt, hogy az OSZK vezetôjének a fia a szaxofonista Harmath László. A zenekar még nem gondol arra, hogy saját szerzeményekkel rukkoljon elõ, a külföldi világslágereket játsszák, egyre nagyobb közönség elõtt.
1964
Új tag, Somló Tamás
Belép Somló Tamás az Omegába, s ebben az esztendőben játszanak először az Eötvös Klubban (ma Centrál Kávéház), amely állandó otthona lesz az együttesnek és rajongóinak.
1966
Első kislemez; Kóbor János lett az énekes
Wittek Mária kiválásával Kóbor János veszi át a szólóénekesi szerepet az Omegában. Megjelenik az első kislemez, amelyen a Paint it black című Rolling Stones-dal hallható. Még ebben az évben három újabb kislemezük kerül a boltokba. Mind a négy ismert nyugati számok utánzata.
1967
Új tag érkezik az Omegába, és szerepelnek a Táncdalfesztiválon is.
Az Omegába érkezik az újabb fontos erősítés: Mihály Tamás lett a basszusgitáros.
Az együttes egy Illés(!)-dal eljátszásáig felbukkan az Ezek a fiatalok című filmben.
Zalatnay Saroltát kísérik a Táncdalfesztiválon.
Ennél is fontosabb azonban, hogy immár magyar nyelvű kislemezeik is születnek. A zenéket már az ugyancsak zenekari tagként belépő Presser Gábor írja. Szerzőtársa Verebes István és S. Nagy István.
1968
Összeállt az Omega első Aranycsapata. Táncdalfesztivál-siker, Londoni sikerek, botrány Magyarországon, és az első nagylemez.
Molnár György szólógitáros belépésével összeáll az Omega elsõ aranycsapata. Tagjai: Benkõ László, Kóbor János, Laux József, Mihály Tamás, Molnár György, Presser Gábor.
A dalszövegeket már Adamis Anna írja. Ez az év nem csak az elsõ aranycsapat kialakulása, hanem az első aranykor kezdete miatt is kiemelkedő fontosságú. A Kiabálj, énekelj című dallal bejutnak a Táncdalfesztivál döntőjébe.
Kislemezek készülnek. Budapesten fellépnek a Spencer Davis Group és a Traffic társaságában. Előbbi menedzsere, John Martin komoly fantáziát lát az Omegában és meghívja őket angliai turnéra. Az Omega volt az első, amely magyar zenekarként eljutott a beat őshazájába. A londoni koncert után Eric Clapton és George Harrison gratulációját is bezsebelik. A Decca cég Omega Red Star néven lemezt készít az együttessel - három nap alatt. Még ebben az évben visszatérnek Angliába, de a második lemezt már nem tudják elkészíteni, mert hazarendelik őket. Itthon botrány tör ki: hogyan lehetséges, hogy egy magyar együttesnek előbb jelenik meg külföldön nagylemeze, mint Magyarországon? Azonnal stúdióba vonulnak. A londoni siker után Mo.-on is megjelenik az első LP a Hungaroton Label alatt Trombitás Frédi és a rettenetes emberek címmel. Még ebben az évben 100.000-nél több LP eladva és ezáltal az elsö Omega-aranylemez lesz.
1969
1969 - Az Omega éve. Újabb filmszereplés, új lemez, nemzetközi sikerek.
1969 egyébként egyértelműen az Omega éve. A zenekar szerepel az Extázis 7-től 10-ig című filmben.
Megjelenik a Tízezer lépés című lemez - ebből önálló tv-show is születik - rajta többek között a Gyöngyhajú lány és a Petróleumlámpa. A Gyöngyhajú lányból később cseh, lengyel utánzatok készülnek. Feldolgozza az NDK sztárja, Frank Schöbel "Schreib es mir in den Sand" címmel, majd 1995-ben a Scorpions is "White Dove" címmel.
|